Střední hala

Mimo Výstavy divadelního prostoru a Výstavy děl oceněných Cenou za nejlepší scénografickou publikaci se bude ve Střední hale nacházet i knihkupectví PQ x Book Therapy a kavárna. Také se tam odehrají následující projekty:

Český rozhlas Vltava: Audio zóna

Se zcela speciálním prostorovým zvukem pracuje rozhlasová hra, kterou Český rozhlas Vltava uvede na Pražském Quadriennale. Spánkové křídlo Adelaide Carpenterové je první čistě binaurální inscenace a k poslechu bude v audiozóně Vltavy v Centrální hale Průmyslového paláce.

Kolekce Taboo

Tělo, pohlaví, gender, krev, nemoc, smrt, hororové dětské říkanky. Citlivá témata na přehlídkovém molu v extravagantních šatech inspirovaných vnitřními i vnějšími tabu. Úchvatný módní koncert kombinující dílo kostýmní návrhářky Fruzsiny Nagy a dirigentky Dóry Halas, které vytvořily hravou výpravu, v níž vzrušující a zamlčovaná tabu dobývají molo každodenních frustrací, a my se jim tak na okamžik můžeme podívat do očí.

Emergence: Festival

Ve středu 12. června se PQ Studio: Workshopy zaměřené na výsledky přesune z DAMU do Střední haly a představí zde v průběhu dne svou práci v rámci „otevřeného workshopu“ pokračujícího večerním sdílením s publikem, performancemi, kostýmními show a instalacemi. Tato překvapivá a dobře připravená improvizace (nikdo si totiž nemůže být stoprocentně jistý, co přesně nakonec z workshopů vzejde) bude důkazem, že ať už je proces tvorby sebezajímavější, smysl scénografickému dílu vdechuje teprve publikum.

Emergence: Kostým, LIVE!

Emergence: Po festivalu bude následovat dvoudenní diskuze a workshop organizovaný jako otevřené fórum, které bude věnované spolupráci mezi designérem a tvůrcem, a to pod taktovkou renomované kostýmní výtvarnice Simony Rybákové. První den proběhnou detailní rozpravy s vedoucími kostymérských workshopů o tom, jak se jim pracovalo, jakým výzvám čelili a čeho dosáhli během tvůrčího procesu s účastníky. Druhý den budete mít jedinečnou příležitost zjistit, jak vypadá spolupráce tří zcela rozdílných designérů s jedním tvůrcem  a jak takový tvůrčí proces ovlivňuje původní designérský nápad. Pro aktuální informace sledujte webové stránky PQ nebo myPQ.

Autogramiády

PQ s radostí oznamuje, že uspořádá také sérii autogramiád, na nichž se návštěvníci budou moci potkat s autory nejvýznamnějších děl o scénografii a divadle. Ve spolupráci s Booktherapy jsme na galerii ve Střední hale rovněž přichystali knihkupectví, kde si můžete vybrané tituly zakoupit.

06 06 2019 15:00 – 17:00
Charles Ney (US)
Directing Shakespeare in America: Historical Perspectives
Bloomsbury

07 06 2019 15:00 – 17:00
Tomi Humalisto, Kimmo Karjunen and Raisa Kilpeläinen (FI)
Apertures: Perspectives on Lighting Design (2019)
Theatre Academy of the University of the Arts Helsinki

Pasi Räbinä (FI)
The Print of Beauty
Aalto ARTS Books

Liesbeth Groot Nibbelink (NL)
Nomadic Theatre: Mobilizing Theory and Practice on the European Stage
Bloomsbury

08 06 2019 15:00 – 17:00
Birgit Wiens (and maybe Thomas Irmer or one of the other contributors to our ed. volume (DE)
Contemporary Scenography: Practices And Aesthetics In German Theatre, Arts And Design
Bloomsbury (London, New York)

Radivoje Dinullović (RS)
Theatre Architecture of XX century
Clio

10 06 2019 15:00 – 17:00
Sebastian Hannak (DE)
Heterotopia
Theater der Zeit

Rachel Hann (UK)
Beyond Scenography
Routledge

11 06 2019 15:00 – 17:00
Scott Palmer & Joslin McKinney (UK)
Scenography Expanded: an introduction to contemporary performance design
Bloomsbury Methuen

Joseph Brandesky (US)
Jaroslav Malina in Scenography and Painting
Charles University Press

Pernille Jensen (DK)
Setting the stage
Lindhart & Ringhof

Dassia Posner (US)
The Director’s Prism: E. T. A. Hoffmann and the Russian Theatrical Avant-Garde
Northwestern University Press

15 06 2019 15:00 – 17:00
Anne E. McMills (US)
3D Printing Basics for Entertainment Design
and The Assistant Lighting Designer’s Toolkit
Routledge

EMERGENCE

Pražské Quadriennale spojilo síly se sedmi divadelními institucemi pracujícími na projektu EMERGENCE. Od sdílených zkušeností k nové kreativitě. Živé dědictví/Paměť v novém kontextu. Projekt se soustředí na scénografii v kontextu evropského dědictví a spojí scénografy, kteří budou reagovat na politicko-kulturní podmínky vybraných teritorií. Součástí projektu budou workshopy a masterclasses, umělecké rezidence, site specific představení i výstavy. Projekt bere v úvahu kolektivní paměť vybraných památek, jež podněcují silné zážitky a ukazují naše historické dědictví jako vyvíjející se proces neustálého vyjednávání a propojování v dnešním globalizovaném světě. Projekt také podpoří rozvoj nové generace scénografů. Aktivity jsou cíleně navrženy tak, aby propojily mladé umělce se zkušenými profesionály a současně vytvořily prostředí pro začínající umělce. Účastníci projektu prožijí atmosféru míst s „porézními hranicemi“ – počínajíc Nikósií, městem rozděleným militarizovanou hranicí, přes napjatou zónu mezi Ukrajinou a Ruskem až po prostor problematického Brexitu.

Partnerské instituce:

Institut umění – Divadelní ústav / Pražské Quadriennale (Česká republika), Victoria & Albert Museum (Velká Británie), IZOLYATSIA (Ukrajina), Institut Teatralny (Polsko), Cyprus Theatre Organisation/THOC (Cyprus), Norwegian Theatre Academy/Østfold University College (Norsko), New Theatre Institute of Latvia (Lotyšsko) a National Kaohsiung Center for the Arts (Taiwan).

 

Projekt EMERGENCE. Od sdílených zkušeností k nové kreativitě. Živé dědictví/Paměť v novém kontextu. je spolufinancován z programu Evropské unie Kreativní Evropa.

Více info o projektu je k dispozici na www.emergence.pq.cz.