Formace

Formace se orientují na umělce, kteří vytvářejí jasně odlišitelná umělecká díla zasazená v zákonitostech času, prostředí, zvuku, pohybů, těl a/nebo materiálů. Performance mohou být prezentovány v jakoukoli dobu, přes den nebo v noci, opakovaně nebo jednorázově. Kurátoři sekce jsou D. Chase Angier a Serge von Arx.

Důležité termíny
Deadline pro přihlášky byl 28. února 2018.

Open Call for Formations

Otevřená výzva Výstava divadelní architektury a prostoru

Pražské Quadrenniale vyzývá týmy tvůrců, kde je přítomný jak architekt-tvůrce, tak scénograf-uživatel, aby se zúčastnily soutěžní výstavy zasláním krátkého 5 minutového dokumentárního videa o projektu, který byl realizován v posledních 6 letech. Všechny dokumenty musí ukazovat prostor nejen prázdný, ale také v akci v průběhu představení. Video musí také obsahovat rozhovor, kterého se účastní tvůrci – jak architekti, tak scénografové a členové kreativního týmu.

Důležité termíny
Deadline byl prodloužen do 31. srpna 2018.

Otevřená výzva Výstava divadelní architektury a prostoru

The Tribes: A Walking Exhibition

Editorky: Sofia Pantouvaki, Sodja Lotker
ISBN 978-80-7008-384-0
Stran: 122
Jazyk: anglický
Rok vydání: 2017

13. ročník Pražského Quadrenniale zahrnoval výstavní projekt Tribes – maskované živé bytosti, které splynuly s realitou všedních dní města Prahy, jejíž veřejný prostor se stal osobitou scénografií každé z procházejících skupin. Tato kniha je svědectvím této experimentální výstavy a zároveň platformou pro důkladnou analýzu celého projektu.

Nákup na Prospero

Slavíme 50. výročí vašimi osobními PQ příběhy

„Svět sestává z příběhů. Aktéry těchto příběhů jsme my sami. Někdy vystupujeme v hlavní, či vedlejší roli, někdy jako aktivní spolutvůrci, někdy jako náhodní diváci.“

Tomáš Svoboda (Kurátor výstavy Předměty, PQ2015)

V kolika příbězích lze odvyprávět historii Pražského Quadriennale?

Od vzniku PQ v roce 1967 uběhlo právě půlstoletí a za tu dobu se z úzkoprofilové výstavy scénografie stala největší mezinárodní událost, na které se setkávají špičkoví profesionálové v oboru scénografie, architektury a divadla.

Řečeno spolu s Tomášem Svobodou, PQ jako místo pro setkání a výměnu názorů je za padesát let své existence utkané z mnoha příběhů.

A zatímco zakladatelský příběh o počátcích PQ můžete snadno nalézt na našich stránkách, příběhy, které zažívají účastníci jednotlivých edicí Quadriennale, zůstávají neodvyprávěné.

K padesátiletému výročí jsme se rozhodli si věnovat dárek v podobě interaktivního online archivu, jehož součástí budou jak „malá“ vyprávění diváků a účastníků PQ, tak „velké“ příběhy lidí, kteří určovali a dále určují podobu Pražského Quadriennale.

Zaujal Vás náš projekt? Máte vzpomínku či příběh spojený s PQ, který byste s námi chtěli sdílet?

Pošlete jej, ideálně spolu s fotkou či videem na eva.holeckova@pq.cz!

Vezměte, prosím, na vědomí, že zasláním příběhu souhlasíte s jeho zveřejněním.

Buďte u toho

Pražské Quadriennale 2019 hledá stážisty do svého realizačního týmu!

Pražské Quadriennale (PQ) hledá stážisty s ambicí podílet se na přípravách jedné z největších kulturních akcí světového významu v ČR. Pražské Quadriennale scénografie a divadelního prostoru se koná každé čtyři roky již od roku 1967 a je největším eventem v oblasti scénografie na světě. Nadcházející ročník PQ se bude konat 6. – 16. června 2019.

Vítáni jsou především zájemci o dlouhodobou spolupráci v oblasti produkce, PR a administrativy.

Nabízíme:

-získání zkušeností s pořádáním jedné z největších mezinárodních kulturních akcí v ČR

-prohloubení znalostí z oboru divadla a scénografie, seznámení se s procesy produkce a PR

-individuální přístup, práce v mezinárodním prostředí

-certifikát o absolvování stáže

Požadavky:

-výborná znalost českého jazyka (v případě, že se ucházíte o stáž v oblasti PR a marketingu)

-aktivní znalost anglického jazyka

-zájem o oblast kultury v ČR a zahraničí

-komunikativnost a spolehlivost

-znalost MS Office (Word, Excel)

Stáž je vhodná pro studenty.

V případě zájmu nám zašlete CV a krátký průvodní dopis s vaší motivací.

Kontakt: Lenka Camprová, e-mail: lenka.camprova@pq.cz, tel. 224 809 102

SharedSpace: Music Weather Politics

New Approaches to Scenography Prague Quadrennial 2015
Editorky: Sodja Zupanc Lotker, Branislava Kuburović
ISBN 978-80-7008-365-9
Počet stran: 192
Jazyk: anglický
Rok vydání: 2016

SdílenýProstor byl tříletý mezinárodní scénografický výzkumný a umělecký projekt, který sestával ze série sympózií, experimentálních výstav SdílenýProstor (s pracovními názvy Hudba, Počasí, Politika, Předměty, Tvůrci, Prostor, Kmeny) a rozsáhlého vzdělávacího programu SpaceLab (série dílen a představení). Do projektu SdílenýProstor se zapojilo přes 65 000 profesionálů, studentů a diváků z celého světa.

Nákup na Prospero

Site specific festival

NESOUTĚŽNÍ FESTIVAL
Kurátor: Sophie Jump
7.–15. června
Výstaviště Praha

Festival se koná ve vnějších prostorách Výstaviště, v přilehlé Stromovce a po celé Praze. Okolo Průmyslového paláce nalezneme řadu spletitých a esteticky smíšených ploch, na nichž nechaly různé režimy vyrůst změť budov, konstrukcí a scenérií, kterými dávaly najevo svůj názor na volný čas či kulturu. Stromovka, která bývala loveckou oborou, představuje dokonale propracovaný kontrast v podobě přirozené krajiny. Představení ve městě zase zavedou publikum do známých i prakticky neznámých míst. Každé představení podněcuje publikum, aby si vychutnalo místo konání jako celek ve všech jeho prolínajících se vrstvách, viditelných i neviditelných, a to prostřednictvím neobvyklých, strhujících a snad i podnětných interakcí. 

Site specific festival je součástí projektu EMERGENCE. Od sdílených zkušeností k nové kreativitě. Živé dědictví/Paměť v novém kontextu.

Formace

7-denní experimentální projekt
Kurátoři: D. Chase Angier & Serge von Arx
7.–13. června 
Plaza před Průmyslovým palácem (Výstaviště Praha)

Umělci z celého světa vnášejí do svých oborů odlišné pohledy, se zvědavostí vstupují do experimentálních performativních konverzací v městském kontextu a jedinečným způsobem přispívají k rozsáhlejšímu společnému dílu. Každý projekt se soustřeďuje na jasně určené vzorce a jejich nahodilé, avšak symbiotické proplétání se ve veřejném prostoru. Výtvory se v náhodných chvílích prolínají s otevřeným prostředím, veřejností, počasím a jinými vybranými díly, která se objevují v blízkosti a protínají ostatní. Vzniklým rušením a třením se jednotlivé tvůrčí příspěvky rozvinou a stanou se součástí souvislého celku odehrávajícího se na rozlehlém náměstí před Průmyslovým palácem. 

36Q°

WORKSHOPY, MASTERCLASSES
kurátoři: Markéta Fantová a Jan K. Rolník
8.-16. června
Malá sportovní hala

Posláním projektu 36Q˚ je rozvíjet scénografii jakožto nástroj nezbytný k experimentování a současně propagovat mezigenerační a kolektivní uměleckou praxi obohacenou o nové poznatky a technologie, které umožňují, aby se z umělecké vize stal pohlcující zážitek. Projekt 36Q˚ iniciovala umělecká ředitelka PQ Markéta Fantová, která jej koncipovala jako platformu pro scénografické disciplíny, jež jsou ze své podstaty progresivní, a tudíž rozvíjejí a zpochybňují současné modely produkčních týmů, které vytváření těchto disciplín bohužel nepřikládají dostatečnou váhu.

Podruhé se projekt 36Q˚ odehraje v rámci PQ 2019, kde vytvoří prostředí, v němž splyne umění a technologie a v němž dostanou větší prostor takové obory jako světelný design, video projekce, zvukový design a kompozice nebo virtuální realita, taktilní design, kreativní kódování apod. Od nespoutané imaginace mladých designérů ve spojení s transformativními znalostmi zavedených umělců si slibujeme nové tvůrčí, inovativní a technické přístupy, které poskytnou bohatou zpětnou vazbu zúčastněným společnostem. Od účastníků očekáváme, že zkombinují produkční rysy neotřelým způsobem a posunou umělecké hranice jednotlivých nástrojů. Jádrem projektu 36Q° je interaktivní, experimentální prostředí a instalace Blue Hour, která spolu se dvěma doprovodnými projekty Light Spot a Sound Spot nabídne umělcům a technikům prostor pro diskuzi, experimentování a prezentaci současné praxe z celého světa.

„Coby kurátoři nového projektu 36Q˚ jsme k scénografii přistupovali jako k médiu pro smyslovou a vnitřní komunikaci, při níž nedochází ke slovní výměně. Prostředí měnící se v průběhu času má schopnost vystavět příběh a provést nás novou zkušeností. Chtěli jsme upozornit na všechny tvůrce, kteří s tímto médiem tráví nekonečné hodiny, přestože jim v každodenním divadelním provozu stále není vyhrazeno pevné místo. Současně jsme zamýšleli zahájit aktivní dialog o otázkách spojených s lidskou představivostí, s dobrodružstvím prožívaným ve fiktivních i virtuálních světech, která mohou občas působit skutečněji než všední realita, a experimentovat s prostupnou hranicí mezi vnitřním a vnějším světem a myšlenkami, které nás nepozorovaně ovlivňují a zjevují se na prchavý okamžik. V rámci projektu se společně zamyslíme, kam nás v budoucnu zavede cesta mezi realitou a virtuálnem…“, Markéta Fantová & Jan K. Rolník.

Blue Hour

Experimentální, interaktivní prostředí, které zaplní veškerý prostor sportovní haly na Výstavišti Praha, poprvé přivítá návštěvníky 8. června 2019 a zůstane přístupné veřejnosti až do konce PQ 2019. Projekt založený na intenzivní týmové spolupráci, který propojuje zkušené umělce se začínajícími designéry za účelem kolektivní tvorby, povede uznávaný francouzský vizuální umělec v oblasti nových médií Romain Tardy.  Kurátorský tým hodlá experimentovat s měnícími se hranicemi mezi „nehmotným“ či „virtuálním“ a „skutečným“ světem a zkoumat schopnost scénografie využívat technologie v kulturní produkci.

 „Jako vizuální umělec, který se věnuje především site-specific projektům – často ve velkém měřítku a ve spojení s architekturou – jsem si zvolil světlo jako stěžejní médium. Bez ohledu na to, zda je vytvoří pohybující se hlava nebo vychází z objektivu videoprojektoru, dokáže světlo navázat dialog mezi hmotným a nehmotným, mezi stálým a pomíjivým, minulostí a současností, dokonce mezi lidmi a jinými formami života. Světlo má schopnost odhalovat, co je skryté, proměňovat naše vnímání reality, vytvářet nové světy: jakoby se světlo skládalo z časoprostoru. Z jiného úhlu pohledu lze říci, že světlo je jednou z nutných podmínek existence života na naší planetě a zároveň představuje naše hlavní a nejdůležitější spojení se světem. Vnímání prostřednictvím zraku se pro nás světlo stává univerzální spojnicí. V případě projektu Blue Hour jsem se pokusil obvyklý postup, kdy se světlo aplikuje na stávající objekt či strukturu, otočit: co kdyby se samo světlo, pro jednou, stalo stavebním materiálem? Toto imerzivní prostředí je koncipováno jako experimentální prostor pro světlo: všechny prvky instalace slouží světlu: jako jeho zdroj, nebo přijímač. Diváci jsou vyzýváni, aby se ponořili do mnohovrstevnaté globální světelné a zvukové instalace, která funguje téměř jako živoucí organismus s mnoha různými cykly a podcykly. Blue Hour je představení bez jeviště, z diváků se stávají herci: publikum prozkoumává prostředí, čímž se spolupodílí na jednom z mnoha cyklů – tvoří krásu prchavého prostoupení světelnými paprsky, na několik vteřin mění prostor a postupuje po cestě, kterou nelze předpovědět.“, Romain Tardy.

Struktura projektu

Tým projektu Blue Hour propojí různé oblasti designu ve vzájemném dialogu vyvolaném úzkou spoluprací. Tvůrčí tým bude složený z 6 pracovních skupin, které pokryjí světelný design, video a projekční design, zvukový design, taktilní prostředí, kreativní kódování a virtuální a rozšířenou realitu. Každou z tvůrčích pracovních skupin povede zkušený designér vybraný, stejně jako účastníci, ve výběrovém řízení. Výsledný tým bude sestaven s přihlédnutím k rozmanitosti schopností, talentů a zájmů. Projekt je příležitostí pro studenty, mladé designéry i zkušené profesionály účastnit se uměleckého procesu, při němž se bude pracovat se špičkovým vybavením a nové poznatky se nebudou předávat ani shora dolů ani formou masterclass, ale skrze vzájemnou spolupráci, řešení problémů a každodenní výměnu myšlenek a sdílení společných uměleckých vizí.

SVĚTELNÝ DESIGN
pod vedením Pavly Beranové a Fereshteh Rostampour
účastnící
Ana Quintas (Brazílie)
Kelly Rudolph (USA)
Tereza Bartůňková (Česká republika)
Paula Castillo Tocornal (Čile, žije v New Yorku)
Mejah Balams (USA)
Zuzana Bottová (Česká republika)

ZVUKOVÝ DESIGN
pod vedením Roberta Kaplowitze
účastnící
Shlomo Benami (Nizozemsko)
Ondřej Mikula (Česká republika)
Fiona Patten (Nizozemsko/Irsko)
Rebekka Sofie Bohse Meyer (Dánsko)
Bobby McElver (USA)

VIDEO / PROJECTION MAPPING / CONTENT / 3D DESIGN
pod vedením Romaina Tardyho
účastnící
Cynthia-ël Hasbani (Libanon)
Erik Bartoš (Slovensko)
Lukáš Dřevjaný (Česká republika)
Kaiwen Fa (USA)
Johana Střížková (Česká republika)
John Daoud (Libanon)
Judy Suh (USA/Jižní Korea)

HMATATELNÉ PROSTŘEDÍ
pod vedením Terezy Stehlíkové
účastnící
Florence Mein (UK)
Babi Targino (Brazílie)
Kerryn Wise (UK)
Billur Turan (Turecko/UK)
Kain Leo (UK)
Rachel Testard (Francie)
Katja Vaghi (Německo)
Nitish Jain (Indie/Česká republika)
Fernanda Alpino (Brazílie)
Amy Neilson Smith (UK)
Mona Camille (German-Seychelloise, žije v UK)

SYSTEMOVÉ INTEGRACE
pod vedením Shannona Harveyho
účastnící
Karim Tarakji (Česká republika)
Josef Kortán (Česká republika)
Kate Barker (UK)
James Whitaker (UK)
Klean Dalton (UK)
Aled Evans (UK)
Harrison Mead (UK)
Alex Silvester (UK)
Lewis Bailey (UK)
Kerry Butcher (UK)
Samuel Preston (UK)

AUGMENTED & VIRTUAL REALITY
pod vedením Paula Cegyse & Jorise Weijdoma
Další prezentované VR projekty
Neill O’Dwyer, VIRTUAL PLAY (Irsko)
Tanja Bastamow, THE STATE OF DARKNESS (Finsko)
Michael Bruner, UPWELL (USA)
Pascal Silondi, ORGA[NI]SM (Česká republika)

EXPERIMENTÁLNÍ ZVUK
pod vedením Johna Richardse
účastnící
Moussa Sissoko (Mali)
Emma Hildebrandt (USA)
Clémence Walle (Francie)
Danil Tcytkin (Česká republika)
Polina Khatsenka (Bělorusko)
Jan Krombholz (Bělorusko)
Travis Wright (USA)
Ally Poole (UK)
Oliver Torr (Česká republika)
Johana Ožvold (Česká republika)
Lori Kharpoutlian (Libanon)
Luise Ehrenwerth (Německo)
Martin Ožvold (Slovensko)

Light Spot & Sound Spot

PQ si uvědomuje důležitost existence platformy pro diskuzi a výměnu zkušeností mezi začínajícími umělci, divadly a producenty a propojování s profesní sítí umělců prostřednictvím podkomise pro světelný a zvukový design OISTAT, a proto s nadšením vítá projekty Light Spot a Sounds Spot jakožto zásadní součást programu 36Q°.

LIGHT SPOT
pod vedením Iana Garretha

Projekt Light Spot, který původně založil Henk Van Der Geest  a pracovní skupina OISTAT pro světelný design, představuje platformu pro setkávání světelných designérů s techniky, výměnu myšlenek a podnětnou konverzaci u společného stolování. Čtyřdenní program nabídne prezentace, krátkodobé experimentální workshopy, diskuze a seznámení se s novými technologiemi pod vedením Iana Garretha.

SOUND SPOT
pod vedením Joea Pina

Projekt Sound Spot, pod vedením Joea Pina a podkomise OISTAT pro světelný design, poskytne platformu pro prezentace, diskuze a neformální hovory i prostor pro oblíbenou Sound Kitchen. Pokryje vše, co se týká zvuku a kompozice pro divadelní a živá představení.

Denní harmonogram ke stažení ZDE.

Projekt je realizován za laskavé pomoci studentů a pedagogů institutu RITCS:
Students
Allard Klijnstra, Merel De Coen, Lionel De Nil, Sarah Feyen, Pieter Kint, Bert Laurijssens, Anthony Leliaert, Thomas Maes, Sinan Poffyn, Tom Reynaerts, Guust Sambaer, Dorian Stevens, Lara Van Bellingen, Casper Van Overschee, Luna Vancraeyenest a Sibbe Velghe.

Teachers        
Philippe  Digneffe, Vicky Vermoezen, Saskia Louwaard, Chris Van Goethem, Thomas Stevens a Frits Maris.

PQ Studio

WORKSHOPY, MASTERCLASSES, FESTIVAL
kurátor: Patrick Du Wors
spolukurátor PQ Studio: Festival: Michal Lázňovský
Spolukurátor projektu PQ Studio: Festival a kurátoři projektu PQ Studio: Chill: Sára Pospíšilová, Martina Diblíková, Adam Bureš, Veronika Schneiderová, Kristýna Sýbová, Alice Kofláková, Tomáš Sosna, Jana Takáčová, Prokop Novák, Patricie Belecová, Jan Honeiser, Vojtěch Rydlo 

PQ Studio se koná díky dlouhodobému silnému partnerství s Divadelní fakultou Akademie múzických umění v Praze (DAMU).

PQ Studio, které vychází ze Scénofestu (2003-11) a SpaceLabu (2015), tento proces i výsledné produkty zkoumá ve čtyřech kurátorovaných sekcích, jejichž cílem je propagovat práci a vývoj začínajících umělců, etablovaných designérů a uměleckých pedagogů. PQ Studio: Workshopy a masterclasses je vícedenní program intenzivních workshopů a krátkých masterclassesPQ Studio: Festival představí více než 50 interdisciplinárních děl přímo v centru Prahy. PQ Studio: Common Design Project je prostředkem k navození diskuze, a to na základě výstavy studentských scénografií a organizovaných kritik týkajících se hry Král Ubu Alfreda Jarryho.  A pozdně večerní program PQ Studio: Chill nabízí jedinečné akce ve společenské atmosféře. 

PQ Studio: Festival and DAMU uvádí

Více informací k těmto projektům ZDE.

Společný projekt

Společný projekt, s jehož myšlenkou přišla britská divadelní režisérka a scénografka Pamela Howard, byl významnou součástí PQ v roce 2003 (A Lear for Our Time) a v roce 2007 (The Birds). Tento velký kreativní projekt se nyní vrací a vybízí studenty a začínající scénografy k tomu, aby se podívali na hru Ubu Roi od Alfreda Jarryho z vlastního úhlu pohledu a zvážili, jak ho smysluplně představit současnému publiku. Vybráno bylo 15 návrhů studentů, kteří byly pozváni do Prahy, kde budou jejich koncepty zhodnoceny předními odborníky z oboru – Tom Piper (Velká Británie), Eloize Kazan (Mexiko / Chorvatsko), Freshteh Rostanour (USA / Írán) a Samuel Wang (Tchaj-wan). Výstava bude veřejnosti přístupná v odpoledních hodinách 13. – 15. června a po celý den 16. června.

Workshopy a masterclasses

Workshopy a masterclasses dají začínajícím scénografům i mladým umělcům, kteří se chtějí zlepšit ve svém řemesle, možnost učit se od mezinárodních účastníků a předních osobností daného oboru. Zaměření workshopů a masterclasses zahrnuje veškeré výtvarné a designerské disciplíny (včetně scény/místa, zvuku, osvětlení, kostýmů, projekcí, prožitku) i intenzivní kurzy v technických dovednostech, divadelním managementu a umělecké administrativě.

PQ Studio: Workshopy zaměřené na výsledky 

Prvních pět dní programu bude spočívat v několikadenním, na výsledky zaměřeném intenzivním kurzu, jehož výstupy představí účastníci společně s renomovanými umělci širšímu PQ publiku v Průmyslovém paláci. Výsledné práce, ať už ve formě performance nebo instalace, plně využijí představivosti mladých umělců a prozkoumají šíři možností divadelního designu.

Seznam workshopů:
Spatial Dramaturgies. Interdisciplinary Macbeth
Workshop lídři: Maria Jose Martinez Sanchez, Aleksandar Dundjerovic
Transcending Boundaries and Amplifying Identity with Giant Puppets
Workshop lídři: Ana Diaz Barriga,  Jess Kaufman
The Quest – Performing with the Ghost
Workshop lídři: Ephemera Collective, Jorge Palinhos, Attila Antal,  Eric V. dela Cruz
The Hidden Lives of Space: Site-Based Performance Ecology
Workshop lídři: Ian Garrett, Tanja Beer, Paul Cegys , Justine Garrett, Andy Houston
Scaling-Up! Transfer Your Production to a Larger and/or Different Type of Theatre
Workshop lídr: Allan Stichbury
Material Interactions: A Journey in Movement
Workshop lídři: Wearing Space Collective led by Donatella Barbieri with Mary Kate Connolly, Giulia Pecorari, Pinar Gercek
Transforming Space with Illuminated Sculpture
Workshop lídři: Peter Balkwill, Nan Balkwill, Marie-Êve Cormier, Ian McFarlane, Randi Edmundson, Dave Lane
Form Follows Fold
Workshop lídr: Tsai-Chun Huang
Expansive Listening: An Eco-Materialist Approach to Devising Spatial Designs
Workshop lídři: Tanja Beer, Jennifer Tran
Nomadic Bodies of Light in Public Space
Workshop lídři: Antony (Ant) Nevin, Josh Lewis, Franziska Steinkohl
Femininity/Backstage/Design
Workshop lídr: Agata Skwarczynska, Juli Balazs, Uta Gruber-Ballehr, Ana Lopez Cobos
Devising the Collaborative Imagination
Workshop lídři: Eric Rose, Anton deGrootParticipants of Results Driven

Seznam všech workshopů zaměřených na výsledky s jejich popisem je k dispozici  ZDE.

Účastníci těchto workshopů již byli vybrání v otevřené výzvě.

PQ Studio: workshopy zaměřené na výsledky je součástí projektu EMERGENCE. Od sdílených zkušeností k nové kreativitě. Živé dědictví/Paměť v novém kontextu.

PQ Studio: Experimentální workshopy

Závěrečné čtyři dny PQ Studio budou mít tradiční formu a přinesou kratší masterclasses věnované úžeji definovaným aspektům scénografie zahrnující diskuze a přednášky s aktivní účastí.

Účast na experimentálních workshopech je podmíněná nákupem vstupenky resp. registrací na konkrétní workshop. Registrace na workshopy jsou realizované přes GoOut.  Důležitá poznámka, workshopy jsou již vyprodané! V den konání vybraného workshopu však budou na prodej ještě 2 místa přímo v pokladnách PQ Studia na DAMU. Dále, účastníci experimentálních workshopů se na místo musí dostavit nejméně 10 minut před začátkem vybraného workshopu, jinak jejich rezervace propadne a místo bude nabídnuto dalším zájemcům!

Přehled experimentálních workshopů: