Utopická móda

Utopická móda je antropologickým výzkumem vztahu mezi člověkem a kostýmem. Zkoumá, jak může kostým vytvořit novou renesanci či komunitu. Utopická móda je divadelní podívaná zaměřená na pohled do daleké budoucnosti lidstva z perspektivy kostýmu: kostým je nástroj, který dává význam lidské osobnosti a roli, kterou na sebe člověk bere. Kostým se často stává nedílnou součástí podstaty jednotlivce. Tam, kde již kostým nepředstavuje pouhou vnější ozdobu, stává se „ikonou“ lidstva.

Kostým je funkční; jedná se o produktivní komunikační systém. Jakmile si oblékneme určitý kostým, uvedeme tím do chodu scénář či naprogramovaný rituál. Když si oblékneme svatební šaty, spustíme mechanismus svatby s jeho scénáři a rituály. Když si oblékneme džíny a tričko, uvedeme tím do chodu scénář svobody a rovnosti a demokratizační rituály.

Jaký scénář a rituály uvedou do chodu tyto kostýmy předpovídající budoucnost? Hlavním motivem je svět člověka a přírody, flóry a fauny. Člověk utváří sám sebe a dokáže se proměnit v jiného člověka. V „Utopii“ se však možnosti této transformace rozšiřují donekonečna: člověk se může stát součástí flóry jako v Arcimboldových fantaziích nebo komunikovat s faunou jako v totemických a animistických náboženstvích.

Jak kostým ovlivní lidské chování? Ať už se v něm člověk vrátí ke svému humanistickému pohledu na svět a k harmonii, nebo popře své stávající tělo a vcítí se do nového přírodního a zvířecího těla, vzdá tak hold zvířecím instinktům. Nebo se možná osvobodí od vědomých a morálních principů, ale zachová si genetické lidské vlastnosti. Zrodí se zcela nová lidská bytost, která hodí rukavici přírodě – přinutí ji, aby ho přijala jako nejnovější lidský druh.

Utopická móda vytváří syntézu smyslového vnímání. Tyto dýchající kostýmy umožní divákům mentální experiment, při kterém si je symbolicky oblečou a vytvoří si svou vlastní utopii…

Země/Region Arménie

Prezentující organizace Eiva Arts Foundation

Kurátor Lia Mkhitaryan

Umělci Arshak Sarkissian

Tým Arshak Sarkissian, Lia Mkhitaryan, Lilit Stepanian, Rolf Gehlhaar, Vardan Jaloyan, Photographer: Samvel Vanoyan

foto Samvel Vanoyan